Ostatnie realizacje

Tu jesteś

Start > Czas na > Poradnik działkowca > Działkowiec porady > Kiedy i jak ciąć drzewa owocowe?
Kiedy i jak ciąć drzewa owocowe?
sobota, 20 października 2012 07:15

jabko2Drzewa owocowe przycinanie

Przycinanie drzew owocowych jest jednym z najważniejszych działań, które możesz zrobić, aby zapewnić zdrowie, długie życie oraz produktywność swojego sadu przydomowego. Jest to również jeden z pierwszych zabiegów który wykonujemy jeszcze zimą na początku nowego roku.

Przycinanie drzew owocowych, kiedy jest wykonane poprawnie, nie tylko sprawia, że ​​mamy w sadzie zdrowsze i bardziej wydajne drzewa, ale będą one znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie niż gdyby pozwolono rosnąć dziko. Przycinanie drzew po raz pierwszy, może być trudne, lecz drzewa są wyrozumiałe, i zregenerują prawie każdą naszą pomyłkę . Tylko pamiętaj, aby uczyć się na błędach i ich więcej nie powtarzać. Twoje drzewa owocowe, na skutek prawidłowego przycinania bedą miały większe i zdrowsze owoce.

Przycinanie słabych i krzyżujących się gałęzi.

Pierwsze wycinamy dotykające i krzyżujące się gałęzie. Należy usunąć mniejszą z dwóch, ale nie bez znaczenia jest też kształt. Usuń tę, która jest najmniej wydajna i będzie miała mniej owoców. Usuwamy także bardzo długie wrzecionowate gałęzie, należy je wyciąć w miejscu wyrastania, ponieważ nie  są one w stanie udźwignąć ciężaru owoców. Grusze są notorycznie wysyła się kilka słabych cienkie gałęzie, które rosną 6-10 stóp w jednym roku. Następnie usuwamy gałęzie które  rosną w pobliżu i równolegle do głównego pnia.

Przycinanie niskich i zwisających gałęzi.

Usuwamy niskie zwisające gałęzie, które przeszkadzają w koszeniu trawy rosnącej pod drzewami, i ogranicza wykonywanie prac pielęgnacyjnych w sezonie wegetacyjnym.

Przycinanie drzew owocowych w celu poprawienia cyrkulacji powietrza.

Dobra cyrkulacja powietrza w centrum drzewa jest dla niego bardzo ważna, aby dobrze owocować. Dobra wentylacja ograniczenia występowania chorób grzybowych, które rozwijają się od nadmiernej wilgoci. Niektóre drzewa rosną wytwarzając bardzo dużo małych gałązek  (na przykład wiśnia), które mogą całkowicie wypełnić przestrzeń pomiędzy głównymi gałęziami.
Nigdy nie usuwamy więcej niż 25% masy drzew.

Przycinanie drzew owocowych dla nadania kształtu.

Jerzeli drzewo rośnie koślawe trzeba będzie usunąć lub przyciąć gałęzie tak aby przywrócić równowagę drzewa. Jest to szczególnie ważne, jeżeli pień drzewa pochyla daleko z jednej strony. Oczywiście,  lepiej jest nigdy nie pozwolić, aby drzewo pochyliło się  tak daleko. Na zdrowym drzewie owoce rozmieszczone są dokoła korony. Jeżeli drzewo owocuje z jednej strony intensywniej  należy wyrównać je cieciem korygującym. Jest to ważne nie tylko w odniesieniu do wyglądu drzewa, ale także dla długoterminowego zdrowia. Niezrównoważone drzewo będzie znacznie bardziej podatne na uszkodzenia od wiatru.
Poza tym, dobrze ukształtowane drzewo owocowe jest po prostu bardziej miłe dla oka.


Drzewa owocowe przycinanie i usuwanie martwych lub chorych gałęzi.


Cięcia wymienione dotąd powinny być wykonane wczesną wiosną, ale jeśli znajdziesz gałąź, która zmarła lub jest chora, należny ją obciąć nawet w sezonie wegetatywnym.
Niektóre choroby powinny być usuwane natychmiast, np zaraza ogniowa na jabłoni. Chore gałęzie mogą zainfekować całą roślinę lub nawet inne drzewa.  Chore wycięte gałęzie należy spalić.
UWAGA: Nie wszystkie choroby wymagają cięcia gałęzi drzew, niektóre mogą być zwalczane opryskami chemicznymi. 


Przycinanie drzew ozdobnych i owocowych.


Kiedy i jak ciąć drzewa owocowe?